Opis projektu
Projekt zakłada wzbogacenie oferty i księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej o nowe pozycje skierowane do czytelników o różnych zwłaszcza szczególnych, potrzebach: dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami i osób o ograniczonym dostępie do oferty kulturalnej. Wzbogacenie oferty ma na celu poprawę dostępności do zbiorów i kultury dla osób wykluczonych z różnych przyczyn, promocję czytelnictwa w nowoczesnym wymiarze wśród wszystkich grup wiekowych oraz stworzenie okazji do aktywnego i rozwojowego spędzania czasu w bibliotece. W ramach dotacji planuje się zakup:
- komiksów dla dzieci i młodzieży,
- kodów dostępu do bazy ebooków,
- książek w języku angielskim dla dzieci i dorosłych,
- gier planszowych i prowadzenie cyklicznych zajęć w ramach Klubu Zgranej Biblioteki w celu aktywizacji i integracji mieszkańców;
- prenumeraty czasopism papierowych i elektronicznych,
- spotkań autorskich,
- akcesoriów do nauki kodowania, w tym, tablety, gry, robot.
Komiksy kształtują w dzieciach umiejętność czytania i pisania oraz rozwijają estetycznie, łącząc słowo pisane z obrazem. Są świetną rozrywką, a przy okazji zachęcają do sięgnięcia po literaturę.
Dostęp[ do bazy ebooków i audiobooków umożliwia lekturę osobom, które z różnych przyczyn nie mogą odwiedzać biblioteki stacjonarnie. To usług dedykowana osobom z niepełnosprawnością ruchową lub z dysfunkcją wzroku. Korzystają z niej także zabiegani dorośli i młodzież, która preferuje lekturę na nośnikach multimedialnych. Oferowanie przez bibliotekę tej formy lektury jest nieodzowne i wpływa pozytywnie na podtrzymanie czytelnictwa. Literatura w języku angielskim jest obowiązkowa pozycją w bibliotece, jako uzupełnienie edukacji języka w szkole podstawowej i średniej oraz rozwoju językowego w życiu dorosłym. Czytanie w języku obcym to doskonały sposób na wzbogacenie słownictwa oraz zaznajomienia się z konstrukcjami gramatycznymi. Ta forma sprzyja zapamiętywaniu słów i wyrażeń, bez konieczności uczenia się ich na pamięć. Zakup gier planszowych stworzy zaplecze dla Klubu Zgranej Biblioteki, gdzie uczestnicy będą mogli aktywnie spędzić czas, zintegrować się z innymi oraz zaznać rozrywki na najwyższym poziomie. Spotkania będą odbywały si cyklicznie, a ich elementami będą turnieje pomiędzy graczami. Gry planszowe są przede wszystkim wartościowym elementem zabaw edukacyjnych i przynoszą wiele korzyści dla rozwoju dzieci i dorosłych. Prenumerata czasopism zaspokoi potrzeby czytelników spragnionych bieżących informacji z kraju i ze świata w różnych dziedzinach, Dzięki formie papierowej i elektronicznej będzie dostępna dla korzystających z biblioteki stacjonarnie i on line. Organizacja spotkań autorskich będzie dla mieszkańców okazją dla aktywizacji kulturalnej. Możliwość poznania ulubionego autora wpływa pozytywnie na wzrost poziomu czytelnictwa, zainteresowanie twórczością literacką, poszerza horyzonty i gwarantuje pozytywne doznania obszaru osobistego rozwoju czytelników. Zakup narzędzi i akcesoriów do nauki kodowania stworzy zaplecze do rozwoju całkiem nowej aktywności edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Umożliwi udział w zajęciach z użyciem rozwijającego sprzętu, do którego dostęp nie jest tak powszechny. Nauka kodowania to inwestycja w przyszłość dzieci, które przez zabawę uczą się pracy w grupie, rozwijają logiczne myślenie, odkrywają talenty i drzemiące w nich pasje. Kodowanie jest wstępem do programowania i elementem wielu przyszłych zawodów. Dotacja z Budżetu Obywatelskiego pozwoli Bibliotece przez cały 2024 rok zaproponować mieszkańcom nowe, ciekawe formy, dostępu do literatury i oferty kulturalnej. Biblioteczne nowości będą także inspiracją i bazą dla wydarzeń organizowanych w Bibliotece: zajęć tematycznych, lekcji bibliotecznych, spotkań wokół wybranych książek, rozgrywek. Dotacja pozytywnie wpłynie na wizerunek Biblioteki, jako centrum informacji i kultury. Tym samym pozytywnie wpłynie na wizerunek całego miasta. W bezpośredni sposób przełoży się na poprawę jakości życia mieszkańców. projekt będzie realizowany w okresie marzec - grudzień 2024 r.